Strona główna /Aktualności /2023-2024 /Lekcja biblioteczna, regionalna i kosmiczna dla uczniów PSP w Dobrocieszu

Lekcja biblioteczna, regionalna i kosmiczna dla uczniów PSP w Dobrocieszu

Wiosna w bibliotece to czas, gdy część osób żegna się z nami zapowiadając powrót do czytania kiedy dni na nowo staną się krótkie i pochmurne, teraz zaś wolne chwile planują poświęcić pracom polowym lub ogrodniczym. Jest to też czas kiedy inne grupy zaglądają do biblioteki znacznie częściej niż dotychczas, mianowicie uczniowie szkół czy przedszkoli, których piękna pogoda zachęca do spacerów i wspólnego odwiedzania tego miejsca. 10 kwietnia, 35 osobowa grupa uczniów z PSP w Dobrocieszu, zawitała w iwkowskiej bibliotece. Ponieważ zarezerwowali oni na ten pobyt dłuższą ilość czasu przygotowaliśmy dla nich kilka ciekawych atrakcji. Tradycyjnie już zaczęliśmy od oprowadzenia po czytelni i wypożyczalni prezentując zebranym zasady korzystania z tych miejsc. W dziale dla dzieci i młodzieży uczniowie mogli zapoznać się z pozycjami przeznaczoną dla poszczególnych grup wiekowych i do woli poprzeglądać książki z literatury pięknej jak i popularnonaukowej. Z satysfakcją możemy stwierdzić, że każdy znalazł coś interesującego dla siebie, mino iż niektórzy deklarowali że nie lubią książek. Kolejnym punktem spotkania było zwiedzanie Izby Pamięci, gdzie w krótki sposób zapoznaliśmy uczestników spotkania ze zgromadzonymi eksponatami i fotografiami. Tutaj dzieci wykazały zainteresowanie zarówno słomianymi wyrobami, dawnym strojem jak i powodem dla którego kościół w Iwkowej musiał zostać odbudowany. Z Izby Pamięci i tematyki związanej z pamiątkami dotyczącymi gminy Iwkowa płynnie przeszliśmy do lekcji regionalnej, na której w formie slajdów, przybliżyliśmy uczniom m.in. historię gminy, znajdujące się na jej terenie zabytki, to co nas wyróżnia, zespoły regionalne jak i charakterystyczną gwarę. Niestety słowa wybrane ze „Słownika gwarowego”, opracowanego przez pana Stefana Szota, tj. gościniec, mecyja czy drylić, nie były znane naszym młodym mieszkańcom. Natomiast jeden z chłopców na pytanie czy ktoś z ich bliskich posługuje się gwarą powiedział, że jego dziadkowie czasem mówią w ten sposób i jako przykład podał gwiozdecki. Na zakończenie lekcji regionalnej jedna z uczennic odczytała „Legendę o białym jeleniu”, która wyjaśnia symbolikę iwkowskiego herbu. Po krótkiej przerwie przenieśliśmy się znacznie dalej niż nasz region, gdyż kolejna lekcja dotyczyła kosmosu a ściślej rzecz biorąc Układu Słonecznego. Tutaj przedstawione zostały planety układu słonecznego, w odpowiedniej skali zaprezentowano wielkości poszczególnych planet, a za pomocą sznurka odległości między nimi. Uczestnicy losowali karty z nazwami planet lub gwiazd a ich zadaniem było ułożenie się w odpowiedniej kolejności. Na koniec dużo radości sprawiła dzieciom zabawa, w której dzielili się na trójki, a ich zadaniem było odwzorować ruchy Słońca, Ziemi i Księzyca.