Strona główna /Aktualności /2023-2024 /Aktywnie czas spędzamy, cyberzagrożenia doskonale znamy!

Aktywnie czas spędzamy, cyberzagrożenia doskonale znamy!

26 stycznia filię biblioteczną w Wojakowej odwiedzili uczniowie kl. VI PSP w Wojakowej, wraz z panią Barbarą Kurzydło. Podczas lekcji rozmawialiśmy o sposobach spędzania wolnego czasu. Dzisiaj chyba nie ma dnia, by każdy z nas nie sięgał do smartfona, komputera, czy laptopa.  Codziennie odbieramy telefony, odczytujemy wiadomości, komunikujemy się z innymi osobami. Czasem tez oglądamy w sieci dobry film, czy gramy w ciekawą grę. I nie ma w tym nic złego dopóty, dopóki korzystamy z tych urządzeń rozsądnie. Bo jak wszyscy dobrze wiemy spędzanie długich godzin przed ekranem niesie ze sobą negatywne skutki. I słusznie zauważyli nasi goście, że pierwszym zagrożeniem jest uzależnienie, powodujące izolację od społeczeństwa,  choroby oczu, czy wady postawy.  Do tego dochodzą również wszelkie oszustwa internetowe. Po ciekawej rozmowie o cyberzagrożeniach dyskutowaliśmy też o innych, alternatywnych sposobach na nudę, z których najzdrowsze są: ruch i aktywność fizyczna. Zastanawialiśmy się jak spędzać wolny czas podczas wiosny, lata, jesieni i zimy. Wszystkie propozycje zapisywaliśmy na kolorowych kartkach, w wyniku czego powstały bardzo ciekawe plakaty.  Oczywiście mówiąc o ruchu fizycznym, na spotkaniu nie mogło zabraknąć ćwiczeń. Każdy z nas miał do pokonania ścieżkę aktywności, gdzie oprócz przysiadów, marszu, skłonów, czy podskoków, podnosiliśmy ciężarki, czy próbowaliśmy  pokonać przeszkody, bez dotykania rozciągniętego sznurka.  Na koniec wykonaliśmy ulotki zachęcające do korzystania z siłowni i klubów fitness. Podczas spotkania zaprezentowaliśmy też dostępne w bibliotece publikacje z dziedziny sztuki, rozrywki i sportu, z których można czerpać wiele inspiracji na wypełnienie wolnego czasu.